POL-ECO SYSTEM Poznań 2018

TARGI POL-ECO SYSTEM Poznań 2018

Już niebawem w dniach 23-25 października kolejna odsłona targów POL-ECO SYSTEM w Poznaniu. Czy warto tam się wybrać? Czego możemy posłuchać a co zobaczyć?
Złote lata imprez targowych wydają się być dawno poza nami. Obecnie organizatorzy dwoją się i troją jak spopularyzować słabnące zainteresowanie tego typu eventami, i nie dotyczy to wyłącznie branży odpadowej.
Tegoroczne targi mają zgodnie z intencją organizatorów upłynąć pod znakiem propagowania ekologicznej postawy. Organizatorzy podkreślają chęć propagowania dobrych praktyk w życiu codziennym by poprzez współpracę z liderami z dziedziny ekologii, ochrony środowiska i usług komunalnych oraz znanymi markami, stworzyć przestrzeń interaktywno-edukacyjną, która podpowiadałaby, jak funkcjonować bardziej ekologicznie oraz ekonomicznie. Ta intencja pokazuje pewien trend, w którym organizatorzy ukierunkowują się coraz bardziej na zagadnienia związane z promowaniem ekologicznego życia i codziennymi nawykami. Wpływa to istotnie na grupę docelową potencjalnych zainteresowanych imprezą. Zainteresowanie rynku B2B oraz nowoczesnych technologii wydaje się w ustępować zagadnieniom, na rzecz indywidualnych konsumentów.
Intencje poprawy postawy ekologicznej zacne, aczkolwiek sam program targowy delikatnie to ujmując rozczarowuje. Doroczne wręczanie medali, nagród oraz gorące wymiany uścisków dłoni stają się powoli osią tradycji imprezy targowej POL-ECO SYSTEM niczym dożynki. Przy bieżących, realnych i nabierających na sile problemach ochrony środowiska jak nielegalne zagospodarowywanie odpadów, niskie poziomy recyklingu, brak wsparcia krajowych recyklerów w kontekście zamknięcia się rynków dalekowschodnich, problemy z zagospodarowaniem odpadów z mechanicznej obróbki odpadów czy też niekorzystne zmiany legislacyjne, skupienie uwagi na nagrodach i konkursach wydaje się być po raz kolejny zasłoną dymną i ucieczką od faktycznej problematyki tematu.
W zakresie technologii również dzieje się niewiele. Wydaje się, że część liderów wlicza w koszty swój udział na targach bez względu na korzyści płynące z tego faktu. Cóż, po prostu stać ich na to. Poza tym dla osób z branży imprezy targowe są od lat miejscem spotkań i wymiany poglądów. I to prawdopodobnie się nie zmieni, gdyż w natłoku codziennej pracy takich okazji jest bardzo niewiele. Biorąc jednak pod uwagę skalę nierozwiązanych problemów związanych z ochroną środowiska w Polsce, można byłoby oczekiwać podjęcia wyzwania przed organizatorów tak zaszczytnej imprezy. Tymczasem w programie imprezy znajdujemy m.in. wystawę fotograficzną z akcji gaszenia pożarów w Szwecji czy tor jazd testowych pojazdów elektrycznych. Zapewne interesujące, ale czy aby na pewno w temacie?
Z merytorycznego zakresu zagadnień poświęconych ochronie środowiska i odpadom jest stosunkowo niewiele, dlatego pozwolę sobie przedstawić kilka propozycji, których tytuły godne są uwagi.
We wtorek i w środę od godziny 10:30 w pawilonie 7, antresola, sala C,D odbędzie się forum poświęcone m.in. rozszerzonej odpowiedzialności producentów, odpadom ZSEiE, recyklingowi odpadów opakowaniowych czy nowym poziomom recyklingu. Forum poprowadzi redakcja miesięcznika Energia i Recykling. Także w środę o godzinie 10:00 w sali H rozpocznie się konferencja zorganizowana przez Ambasadę Norwegii poświęcona ich osiągnięciom w zakresie energii, osadów, ścieków i wody. Spotkanie o tyle ciekawe, że Norwegowie mają tu istotnie dużo do zaoferowania i od lat aktywnie włączają się w programy edukacyjne nie tylko w naszym kraju, zatem warto ich posłuchać. Tego samego dnia o godzinie 14:00 rozpocznie się szkolenie z zakresu bieżących zmian prawnych w gospodarowaniu odpadami. Temat gorący, z uwagi na ostatnie zmiany legislacyjne. Organizatorem będzie Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań. Również w środę w godzinach 10-11:30, w pawilonie 7, antresola, sala E odbędzie się „V Konferencja Ochrona Środowiska w praktyce w świetle aktualnych prawnych przepisów”. W treści pojawić się mają zagadnienia z zakresu unieszkodliwienia, odzysku czy gospodarowania odpadami komunalnymi. Organizatorem jest Główna Sekcja Gospodarki Odpadami Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.
„Panel Czyste Powietrze w trosce o zdrowie, klimat i środowisko”, który odbędzie się 24.10. o godzinie 10:00 mógłby poruszać istotną problematykę. Jednak jego czas trwania 45 minut, przypadające na aż 5 prelegentów przy jednoczesnym braku zagadnień szczegółowych wydaje się być jedynie zaproszeniem do krótkiego przemówienia każdego z Panów.
Niestety, ale naszym zdaniem impreza targowa powoli traci swoją rolę i misję ewoluując dalej w kierunku „areny chwalebnych czynów”, podczas gdy tak naprawdę słodko i kolorowo w nie jest. Ale z drugiej strony czego się spodziewać zgodnie z zasadą proporcjonalności jaki stan sektora gospodarki w kraju, …takie i targi. Wybór czy odwiedzić tegoroczne POL-ECO SYSTEM oczywiście pozostawiamy Wam.

Post by informatyk

Comments are closed.